4 października, 2017
W imieniu Polskiego Klubu w Atlancie i Polskiej Sobotniej Szkoly w Norcross goraco zapraszamy na Festiwal Taste of Poland w sobote 14 pazdziernika, 2017 roku od godziny 11:00 do 15:00, ktory opowie o zakazanych historiach Polski w latach 1939-1944.
Co to jest Zakazana Polska?
Oto kilka przykładów...
Od października 1939 roku “normalne” życie przestało istnieć. To, co kiedyś było niezauważalną, zwykłą codziennością, nagle stało się surowo karanym przestępstwem. Każdy aspekt życia był poddany kontroli i restrykcjom. Zakazane było wszystko, co polskie, łącznie za słowem “Polska” - polskie barwy narodowe, polski język, polskie nazwy ulic, instytucji czy urzędów, polskie książki polskich autorów, muzyka polskich kompozytorów (zwłaszcza Chopina, bo Robert Schumann powiedział, że jest jak “armaty ukryte w kwiatach” - i miał rację, nawiasem mówiąc). Polak śpiewający lub słuchający Mazurka Dąbrowskiego był zastrzelony na miejscu. Zakazane było chodzenie do szkół, z wyjątkiem czterech klas szkoły podstawowej lub szkoły zawodowej. Polak jako podczłowiek potrzebował liczyć do 100 i rozumieć komendy po niemiecku. Zakazane było korzystanie z bibliotek, teatrów, kin, parków, boisk, basenów i miejskich ławek. Zakazane było posiadanie radia i słuchanie radia. Skonfiskowane były samochody, narty, broń, radia, książki, młyny i młynki do mielenia, mieszkania, domy, zwierzęta hodowlane… Zakazane było korzystanie z publicznych środków transportu - tramwajów, autobusów, pociągów - bez specjalnego zezwolenia i w wyznaczonych miejscach.
Wszystko to, co nie było kompletnie zakazane, było racjonowane kartkami - jedzenie, ubrania, węgiel - i w bardzo niewielkich, niewystarczających do przeżycia ilościach, o bardzo niskiej jakości i w bardzo wysokich cenach.
Zakazane było zawieranie ślubu, jeśli mężczyzna nie ukończył 28 lat, a kobieta 25 lat. Rodzice mogli wybrać imię dla nowo narodzonego dziecka spośród 16 zaaprobowanych imion, w tym drugie imię musiało być Kazimierz czy Kazimiera.
Obowiązywała godzina policyjna, która zmieniała się przez kolejnych 5 lat, ale często była w godzinach 8 wieczorem - 5 rano.
Zakazane były informacje o Polskim Państwie Podziemnym. Zakazane były historie o polskich żołnierzach i ich wynalazkach, które wpłynęły na losy walczących, wtedy i wiele lat potem.

Zakazana Polska 1939-1944, Dorota Olson, 2017.

Taste of Poland 2017, PLAKAT1, Dorota Olson.

Taste of Poland 2017, PLAKAT2, Dorota Olson.

Taste of poland 2017 MENU, Dorota Olson